недеља, 28. март 2021.

ИМУНИЗАЦИЈА ГРАЂАНА САРАЈЕВА У БЕОГРАДУ И НОВОМ САДУ

 Неспорно је да је вирус САРС КОВ-2 који изазива ЦОВИД-19 избрисао границе и непријатељства обичних грађана према неким државама.

И у Нишу је било много аутобуса из Сјеверне Македоније


За Сарајлије је Србија била до данас агресорска држава или су то локални медији само тако приказивали.

Велики број сарајлија и становника других дијелова ФБиХ, организовано је долазио ових дана, а и долазиће у Београд и Нови Сад на имунизацију против САРС КОВ2 вируса.

Страх за здравље и живот брише, ону наметнуту мржњу према "агресору", на град и државу, коме сада добровољно препуштају своје здравље и живот у руке.

Е, сад оно битно.

Босна и Херцеговина није спријечила своје грађана да се вакцинишу у Србији.

Избор сваког појединца је слободан.

Међутим, обавеза Министарства здравља оба ентитета требала би да буде едукација сваког појединца о неопходности превентивног прегледа прије имунизације.

Тешко да су многи обавили. Србија је то обезбједила као и за своје грађане на пунктовима за имунизацију. 

Изведрна је у Београду и позоришна представа 7. дан.

Уклопила се феноменално у ово дешавање везано за вакцинацију грађана ФБиХ у Београду и Новом Саду.

Остаје и даље нејасно на основу чијих инструкција су власти Кантона Сарајево и ФБиХ дали препоруку својим грађанима за вакцинацију у Србији.




понедељак, 22. март 2021.

Прича о Нишком шадрвану

 Прошло је три године од објаве овог текста у часопису Студент.

 Хотел Парк је приватизован и у току је његово реновирање. Завршена је и реконструкција парка гдје се некад налазио шардрван, мислимо да завређује да се подсетио на ову атракцију и да поново буде инсталиран на погодној историској локацији у Нишу.


Доносимо вам причу о првом јавном споменику у Нишу, изложеном после ослобођења од Турака. Он и дан данас постоји, а да врло мали број Нишлија зна о његовом постојању, па уместо да буде главна туристичка атракција, попут оног у Сарајеву, он скупља прашину у Народном музеју у Нишу.



Овај редак историјски споменик је преживео и отоманску окупацију Ниша, два велика светска рата, био конфискован од стране бугарског окупатора и пренет у Софију, присвојен од стране Београђана, да би на крају својих путешествија завршио као скупљач прашине у Народном музеју у Нишу.


Шадрван је врста јавне чесме која потиче из Персије, данашњег Ирана, а која је преко Арапа и Турака доспела и на Балканско полуоствро. Шадрвани су се градили у двориштима џамија, медреса, текија, караван-сараја, ханова и у јавним купатилима са основном сврхом да омогуће истовремено обредно умивање већем броју људи, али и да делују декоративно. У основи имају камени базен са чијих страна се вода излива кроз бројне чесме поред којих се често налази камено постоље на којем стоји особа која користи чесму. Обично се у средини базена налази виши камени стуб низ који често преко разних украса уз жубор тече вода. Kров шадрвана је у облику куполе, прекривен оловом или од камених плоча на шест или осам вода.


Овај Нишки шадрван се првобитно налазио крај конака Хафис аге (заповедник града Ниша од 1795 – 1805), подигнут у мермеру крајем 18. века, са базеном квадратне основе, у чијем је централном делу кула са изванредном арабеском и стубовима са главама животиња, изнад којих избијају млазеви воде. Хафис агин шадрван је после ослобођења од Турака премештен у парк крај Нишаве, као први јавни споменик, како га је обележио Винтер у свом регулационом плану Ниша из 1878. године. Током Првог светског рата бугарски окупатори пренели су га у Софију, одакле је, после рата, пребачен најпре у Ниш, а затим у Београд, где је постављен пред Kонаком кнегиње Љубице. Одатле је 1960. године поново враћен у Ниш и смештен у Народни музеј.



Да подсетимо здање конака Хафис аге са амамом сазидано током 18. века на месту које данас заузима зграда Kабинета градоначелника Ниша, изграђена за прву српску филијалу Народне банке у Београду двадесетих година двадесетог века. Овај пространи конак изграђен је за Хафиз Мустафагу, познатијег као Хафиз-паша, који је био заповедник Ниша од 1795. године и главни командант турске војске током битке на Иванковцу 1805. године, након које је од последица рањавања, убрзо по повратку у Ниш, и преминуо. У конаку је потом живео Хафиз-пашин син, нишки мухафиз Махмуд-паша (Милићевић (1884), а затим су постојећи конак наследили његови синови Бећир и Амет-бег.


Шадрван и дан данас лежи у депоу музеја (кажу да је оштећен) и чека да на чело Ниша дођу људи који ће коначно умети да искористе огроман туристички потенцијал који овај град има, а сигурно је да би овај споменик, један од ретких сведока времена под Турцима који није уништен, био велика туристичка атракција, како свим туристима који дођу у Ниш, тако и самим Нишлијама. Постојала је идеја да се шадрван реконструише и постави испред Kуће Стамболијских односно, данас, ресторана Синђелић, а затим је група Нишлија окупљена око иницијативе за обнову Сахат куле предложила да шадрван буде изложен испред исте, наравно, када се кула буде обновила.


Да ли ће се иједна од ових идеја икад остварити, остаје да видимо.


Један од најпознатијих шадрвана на балканском полуострву налази се у Сарајеву, у дворишту Бегове џамије, подигнут на истом месту на којем је Гази Хусрев-бег подигао шадрван 1530. године.


субота, 20. март 2021.

У БОЛНИЦИ "СРБИЈА" СТАЊЕ АЛАРМАНТНО

 Орден за Болницу "Србија"

Одликована Заставом Републике Српске са сребреним вијенцем, због успијеха у лијечењу пацијената зараженим вирусом ковид 19.



Међутим, у задњих неколико дана број заражених на подручију С. Сарајева стално расте, па тако и број пацијената којима је неопходан болнички смјештај.

Директор Болнице Србија, Шешлија упозорава да су већ пребукирани и предпостављамо очекује помоћ од надлежних из Града.

Мијере које буду донијете, типа закључавања, забране рада услужних дјелатности и угоститељских објеката тешко да ће поправити ситуацију.

Неодговорни су сви они који су се боравили у угоститељским објектима и тржним центрима без поштовања приписаних мијера.

Једино ријешење је у свијести сваког појединца, који ће избјегавати непотребне блиске контакте са другим.

Није нужно улазити у комшиски гранап док комшија не обави куповину, а са комшијом се можете поздравити и са дистанце.

Знамо да изгледа глупо, али велики проблем је што многи постану без било каквих симптома преносиоци вируса и заразе на оне са којима долазе у контакт, па тек касније код себе уоче симптоме и јаве се на преглед.

Да има и оних који сматрају да то није ништа и избјегавају боравак у самоизолацији не помишљамо.

Ипак.

Неопходно је да сви као појединци будемо озбиљни и одговорни, јер само тако можемо сачувати себе и своје ближње од ове нимало наивне заразе.

Ускоро се навршава и годишњица од смрти доктора Лазе. Управо од короне.  Лаза се није хтио повући, јер он није био љекар, који напушта пацијенте, нити директор који оставља сараднике. 

Управо због успомене на тог великог човјека дужни смо да својим понашањем покушамо сачувати себе и све око нас од ове затазе.

Мислите о томе и тако се понашајте.


уторак, 16. март 2021.

ПОШТУ ПОГИНУЛИМ БОРЦИМА СРК ВРС КОНАЧНО ОДАЛА ВЛАДА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

 Јуче је парастосом у Цркви Светог Илије у Илијашу, општини у Федерацији БиХ, која сада припада Федерстивном Сарајеву, а коју су прије 25 година напустили Срби, почела годишњица обиљежавања Егзодуса сарајевских Срба.


Срби из Илијаша, можда су поднијели и највеће жртве у одбрани и очувању својих огњишта, а потом су иста напустили не прихватајући да живе под влашћу дојучерашњих крвника.

Сви сарајевски Срби чија су огњишта, по дејтонском споразуму припали ФБиХ, жртвовали су своја огњишта зарад постојања Републике Српске.

Односно више због етнички чистог простора између Србије и БиХ у сливу ријеке Дрине.

То је већа жртва коју су сарајевски Срби поднијели према Србији, него стваарање Републике Српске, јер су њу Срби створили и одбранили током отаџбинског рата.

Подручије сарајевске котлине је простор најжешћих борби и највећих жртава 

У знак сјећања на све оне који за одбрану огњишта положише своје животе и затим напустише иста настало је Српско Сарајево.

Град поноса и пркоса, обичног народа, али и чудних комбинација политичара и тајкуна.

Фото Град Српско Сарајево


Ове године у оквиру манифестације обиљежавања егзодуса организована је и представа Седми дан, рађена по истоименом роману Горана Врачара.

Према предвиђеном протоколу данас је делегација Града Српског Сарајева, као и сваке године положити вијенце поред великог Крста на спомен гробњу Мали Зејтинлик на Равниј Романији.

Коначно ове године у организацију и обиљежавање активно се укњучила и Влада РС, односно Премијер својим присуством. Била је присутна и делегација Скупштине Републике Српске.

Чекало се 25 година на то. Тек са промјеном власти на градском нивоу становници Српског Сарајева, дочекали су да Република стоји иза овиљежавања тог значајног дана везаног за њихово колективно памћење.

Срамота!

Српско Сарајево биће вјечно док је гробова оних који га одбранише.


субота, 13. март 2021.

ПОДМЕЋУ ЗБОГ КОРОНА ЖУРКЕ, А НЕ ИЗВЈЕШТАВАЈУ О ВЕЗИ ПОЛИТИЧАРА СА БЈЕЛИВУКОМ

 На Палама одржана је изборна скупштина општинског одбора Уједињене Српске. На чело ОО УС Пале изабрана је госпођа Славка Брезо.



Организован је и пригодан коктел тим поводом, што је потврдио и Градоначелник Српског Сарајева, а то потврђују и фотографије на ФБ страници Славка Брезо.

На изборној скупштини и коктелу нарушене су прописане ковид мјере. Вјероватно.

Међутим, популарна медиска кућа у Републици Српској објавњује снимак са приватне забаве локалног политичара са Пала, чија странка нема додирних тачака, нити је у коалицији са Уједињеном Српском.

Једино шта повезује ова два догађаја је појављивање неколико истих особа на оба.

Да би се добило на убједљивости потенцира се на наступу Шерифа Коњевића на тој забави.

Сам пјевач је демантовао да је био ангажован од стране домаћина, већ тврди да је био гост на истој и да је пјевао за своју душу.

Прозвани локални политичар са Пала демантовао је наводе са тв прилога о корона журци коју је наводно организовао и то поткријепио налазом о здравственом стању свог дјетета.

Нагласио је да није ни био на изборној скупштини ОО УС Пале и да ће о даљим активностима против медиске куће која злоупотријебила снимке са приватне забаве одлучити накнадно.

Занимљиво да иста медиска кућа не извјештава нити преноси писање Блица.рс о наводној повезаности политичара из странке чији је члан био на удару у објавњеном прилогу и групе Бијеливука.

О поузданости чињеница изнијетих у Блицу.рс, оставњамо читаоцима да оцијене.

четвртак, 11. март 2021.

СРБИЈА ПРЕУЗИМА ОРАО И ФАМОС

 Министар одбране Републике Србије Небојиша Стефановић, налази се у дводневној посјети Реублици Српској.

Битани договори у оквиру те посјете биће сарадња предузећа из оквира намјенске индустрије Републике Српске са Министарством одбране Србије.


Фото Орао Бијељина


Већ је потписан уговор између Ремонтног завода Орао из Бијељине и Министарсва одбране Републике Србије о ремонту авионских мотора.

Неопходно је напоменути да је Министарство одбране Србије преко предузећа чији је оснивач Влада Србије власник половине капитала Ремонтног завода Орао.

Очекује се у оквиру ове посјете и наставак релизације обнављања производње у Фабрици специјалних мотора на Палама-ФАМОС, који се бавио производњом и ремонтом тенковских мотора. Међуим услијед великих дуговања фирма је отишла у стечај.

Сачувани су производни капациети и машине везане за производњу и ремонт специјалних мотора, а остала имовина је распродата у циљу намирења дугова повјериоцима.

Пореска управа Републике Српске, отписала је пореска дуговања Фамоса.

Очекује се обнављање уговора о ремонту тенковских мотора Војске Србије и обнављање производних погона ФАМОС-а Пале.

Фото тенковски отор извор: yablor.ru


Према доступним информацијама може се очеивати да ће ФАМОС даље пословати вјероватно у склопу неке од фирми намјенске индустрије из Србије, а највјероватније Ремонтног завода из Крагујевца, чији је оснивач Влада Републике Србије.

Тиме би се осигурало пословању овог предузећа које се због специфичности своје дјелатности може ослањати само на Војску Србије.

За очекивати је да преко Министарства одбране Србије својим квалитетом и сручношћу у извршењу уговорних обавеза обновљени ФАМОС освоји и трећа тржишта, што би у многоме допринјело побољшању привредне слике општине Пале.

И трећа фирма о којој је било ријечи у оквиру ове посјете је Космос из Бања Луке. Исто је фирма из области намјенске индустрије. Између осталог намјењена је за ремонт радараи ракета.

Занимљиво је да је Комос основао своју фирму и у Београду, која је регисрована у АПР-у.

Нема назнака да је Србија заинтересована да преузме дио власништва над Космосом, као што је то урађено у вези  Орала и ФАМОС-а.



уторак, 9. март 2021.

ЗАСТОЈ ПРЕКО РОМАНИЈЕ

 Како јављају локални медији, на путним правцима преко Романије према Србији услијед снијега који се задржао на коловозу дошло је до отажаног кретања возила.

Фото ФБРадио ИС-Застој на Романији


Девети март. Снијег у овом периоду није ништа изненађујуће. 

Предузеће "Романије путеви" које је задужено за одржавања ових путних праваца извршило је посипање истих соли, да би се спријечило стварање поледице.

Количина снијега на коловозу је занемарљива. 

Међутим, услијед ниске температуре и влажности ипак дошло је  до стварања поледице преко које је пао снијег и то је изазвало проблеме у саобраћају.

Предсједник боксерског савеза Србије  Ненад Боровчанин имао је удес у Лозници, превезен је у болницу.

Мраз  у марту изненадио и професионалне возаче тешких камиона, који су у већини случајева и узрок застоја.

Неопходно је напоменути да се на путебвима у Републици Српској зими већином користи ризла, вјероватно помјешана са соли и да у овај ситуацијам та комбинација није од наручите користи.

Искусни возачи, који често у овом периоду користе те путне правце ослањају се на добру личну зимску опрему.

Вјерујемо да  се саобраћај нормализовао. 


ИЗГУБИЛЕ СЕ НА ЈАХОРИНИ

Боравак на планини и уживање у природи јако је корисно.

Међутим, мора се водити и рачуна о личној безбједности.

Жена са дететом, примјећена је од стране ловочувара на територији општине Трново у неприступачном рејону мјеста Касиндолска река

Фото са нета Јахорина


Обавјештена је полиција.

Испоставило се да је у међувремену пријавен нестанак женске особе држављанке Србије и дјетета, који су били смјештени на Јахорини.

Кретање по планини препоручљиво је само по обиљеженим и уређени стазама, а свака авантура у непознато треба бити само са искусним водичима.

Потребно је напоменути да се лако може наићи и на заостала експлозивна средства из претходног периода. 

Гошћа и дјете су убрзо лоцирани и пронађени од стране полиције и враћени до објекта у којем су смјештене.

Није билчо никаквих посљеница по њих.

Овдје је неопходно похвалити кординацију и озбиљан рад како ловочуварске службе ШГ "Трескавица" Трново, који су уочили лица на терену и обавјестили полицију, тако и рад полиције.

Управо у оваквим ситуацијама, долази до оправданости инициајтива и залагање запослених у ТО Источно Сарајево-Јахорина.ради маркацији и обиљежавању пјешачких стаза.

Вјерујемо да ће и даље и Град и општине које на својој територији имају туристичке објекте и даље подржавати ову иницијативу и издвајати средства за реализацију исте.

понедељак, 8. март 2021.

СЈЕЋАЊЕ НА УСНУЛЕ ХЕРОЈЕ

 Небројено је хероја, које треба поменути. Издвајамо.

Миодраг Лазић Лаза

Стева Попов 

Владика Атанасије 

Искрено можда и распоред није по части и достојанству.

Прва двојица везали су Србе из Сарајева вјечено за себе.

Оба због професије којој су били одани и неизмјерне хуманости.

Нажалост нису више међу нама. 

Лаза се упокојио  од посљедица заразе на радном мијесту. Окончао свој живот херојски, као што је и радио.

Професионалац без форме, склон инпровизацији, а једио је тако и могао да одржи у животу многе. 

Некако том импровизацијом сличан Таси, који је на сличан начин спашавао душе људима.

Лаза има ту част и привилегију да је задужио и Српско Сарајево и Ниш и да ће остати у сјећању становницима ових градова.

Вјерујемо да ће му се они достојанствено одужити.

Данас се у Нишу организује сређивање зелене површине испред његовог мурала, у организацији два удружења. Честитамо им на иницијативи.

Стева Попов, пулот ЈАТ-а трагично је окончао свој живот.

Он ће остати у сјећању оних 40000 избјеглица из Сарајева које је превезао до Београда.

Уснули у Господу умировљени Владика захумско-херцеговачки Атанасије Јефтић.

Борац за правду и истину о страдању Срба од Косова и Метохије, преко Херцеговине до Јадовна.

Написаше и Тајновидац. Дар непроцјењљив. 

Покосио га ковид. Не! 

Он се преселио у радост Господа, свом брату Амфилохију и оцу Јустину, да се с њима моли за распето Косово и нас грешне. 

Таса и њему слични живи су доказ да смрт није страшна, ако сте живјели по заповијестима Христовим.









среда, 3. март 2021.

ДАРКО ЕЛЕЗ У САРАЈЕВУ

Послије јучерашње посјете Предсједника Србије Сарајеву, данас је у Сарајево, уз посебне мјере обезбјеђења хеликоптером долетио Дарко Елез.
Фото Тужилаштво БиХ


Правосудни органи Републике Србије, поступајући по захтјеву Тужилашва БиХ, организовали су путовање Дарку Елезу.

Елеза је примио поступајући Тужилац и предузео мјере у циљу обезбјеђивања смјештаја високог госта.

Иначе Елез је познат као успијешан пословни човјек, који је остваривао успијешну сарадњу са својим пословним партнерима у региону, а наручито у Србији и Црној Гори.

Уствари колико се може наслутити према доступним јавним информацијама, заједно са Бјеливуком, радио је за Звицера.

Пошто је у Републици Србији, Бјеливуку ограничена слобода кретања и предузимају се мјере и радње, да се утврди његова повезаност са одређеним лицима из појединих министарстава Владе Републике Србије, остаје да се види оће ли на градском, ентитетском или државном нивоу у БиХ доћи до таквих повезаности Елеза, са неким.
И у овом случају може се закњучити да пословни људи на подручију региона из одређеног круга имају изузетну сарадњу.

уторак, 2. март 2021.

УРГЕНТНА ПОМОЋ БЕОГРАДА САРАЈЕВУ

 Предсједник Србије налазио се у авиону који је слетио на Бутмир.

Фото са твитера

Он је из Београда допратио 5000 вакцина против вируса ковид19, као помоћ Београда, угроженим пацијентима ФБиХ.

Разлог овог хуманог геста Србије лежи у немогућности БиХ да услијед административних процедура оргaнизују још увијек набавку вакцина.

Дочекали су га чланови Предсједништва БиХ из реда Срба и Бошњака, а касније се у згради Аеродрома, прикључио и члан Предсједништва из реда Хрвата.

Поново Министар иностраних послова БиХ, својим непримјереним изјавама, настоји сваки добронамјеран гест из Србије обезвриједити.

Нек јој је на част.

Србија је увијек тежила да притекне у помоћ када види да је неко у невоњи. 

ФБиХ није обезбједила вакцине за своје становништво, па је помоћ стигла из Србије.

Сарајевски медиј Клик.ба преноси о писању  медија о помоћи Беогада Сарајеву.

Република Српска вакцине је набавила из Русије, али захваљујући и специјалним и посебним везама са Србијом и од Србије.