субота, 30. јун 2018.

МАНАСТИР ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ У СИЋЕВУ

Нишка Бања, као градска општина, града Ниша, лечилиште и туристичка дестинација има много својих скривених бисера.

Свима је позната Сићевачка клисура. На падимама исте и обаламе реке Нишаве, сместило се и село Сићево, познато по некадашњем подруму вина.

Сада нећемо о Сићеву и подруму вина.

Подрум вина у Сићеву, који је ван функције у овој причи само је орентир.

Од подрума који је на магистралном путу Ниш-Пирот, одваја се лево скретање уским некатегорисаним путем за викенд насеље. На првој раскрсници од скретања право се иде према мини хидро електрани старој преко века, а која је још у функцији.

Нас интерсује скретање лево и пут који води према викенд насељу. Нишава се прелази преко метално дрвеног моста, а канал који служи за довод воде до хидроелектране преко бетонског и онда се из један успон долази до викенд насења. Након успона има релативно кратка равна дионица и оштро скретање у лево са поновним успоном.

Након тог другог упона долази се до бисера на падинама Сићевачке клисуре Манастира Пресвете Богородице.

 У Манастиру похрањена је чудотворна икона Пресвете Богродице, коју су са собом у Србију после октобарске револуције донели руски монаси.


Пролазећи кроз капију улазите у други свет, мира, спокоја и уравнотеженисти. Манастирска црква је дограђивана и то се види са спољашне стране, тек када се уће у Цркву, види се временска линија између савременог које је у духу традиоционалног и оног старог које је вероватно било доста напредније у односу на време када је настајало, па се те две временске различитости савршено употпуњују.

Мир влада на сваком кораку.

Иза Цркве према Конаку налази се извор са водом, која помаже верујућима.

Црква је обновљена 1927. године




Мати Марина, игуманија манастира, све дочекуке са стрпљењем и радошћу, али уз релативну дистанцу, и очување  молитвеног мира.

Шетња од бившег Винског  подрума у Сићеву, до Манастира можда и јесте релативно напорна, али поглед којии се пружа на десне падоине Сићевачке клисуре вреди труда.

Ми ће мо сигурно ићи поново, а то најтоплије и вама препоручујемо.

Ми смо до Сићева користили приградске линије ЈГПП Ниш.


ЗНАЧАЈНИ ДАТУМИ У ИСТОРИЈИ МАНАСТИРА СВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ У СИЋЕВУ.1644 године сазидан манастир.1835 године завршава се обнова цркве и изградња манастирског конака.1893 године еснаф лончарски из Ниша подиже чесму у порти манастира.1900 године 26.фебруара, у манастиру Свете Богородице замонашио се Гарвило Дожић ( Патријарх српске православне цркве 1938 - 1950 ).1921 године јеромонах Порфирије Иљчински рођен у Русији примио је дужност старешине манастира.1925 године Његово Преоствештенство Епископ нишки Господин Доситеј одликовао је јеромонаха Порфирија у чин игумана.1929 године Игуман Порфирије је премештен у манастир Неупаре, а на његово место дошао је Данило Маров, такође Рус.1930 године изграђена је нова манастирска чесма.1932 године 23.септембра манастир је посетио краљ Александар 1 Карађорђевић.1934 године у манастирском конаку је уведено електрично осветљење, а у цркви инсталиран електрични полијелеј.1938 године саграђена је нова звонара са три звона.1945 године одозго, са врха Кусаче, одрони се један громадни камен и закотрљао низ стрмину, ломећи све пред собом, међутим, зауставио се на само три корака од тора где је била смештена манастирска стока.1046 године манастиру нова атеистичка власт одузима бољу половину манастирског земљишта.1968 године за настојатељицу манастира постављена је монахиња Минодора Иљичић.1977 године у манастир долази пет монахиња. Јустина Митровић, Татјана Бојковић, Ефимија и Евгенија Захарић, и Марина Митровић.1979 године завршен је нови конак и за старешину манастира постављена је Игуманија Јустина Митровић.1996 године завшена је реконструкција старог конака. Освећење обавио Епископ нишки Господин Иринеј.2003 године завршена је реконструкција манастирске чесме, летње кухиње и трпезарије.2007 године с првим пролећним данима у манастир долази монахиња Вероника Матић.2008 године завршена је и освећена нова припрата у манастирској цркви.


Место које повраћа мир и снагу Манастир Пресвете Богородице у Сићеву
Manastir Svete Bogorodice
Ulica Vladimira Miletića
18311 Sićevo
Srbija
telefon 018 614 960 iz inostranstva 00 381 18 614 960

петак, 29. јун 2018.

22. ВИДОВДАНСКА АКАДЕМИЈА У НИШУ-КОСОВО ЈЕ СРЦЕ СРБИЈЕ

Саборна црква у Нишу и ЦИПД "Бранко" по 22. пут организовали су Видовданску академију.

Почетак организовања Видовданске академије везује се за идеју умировљеног свештеника Влајка Грабежа, који је на ту идеју први дошао 1996. године.
Овогодишња академија одржана је у Светосавском дому, при Саборној цркви.

Овогодишњи видовдански беседник био је ген.пук Милисав Симовић, комадант копнене војске Србије. Њему је по одлуци Синода СПЦ додјељен Орден Св Саве II реда, за немерив допринос у помагању Цркви и испољавању вере.
У својој беседи генерал Симовић нагласио је да пет вредности Бог, Љубав, Правда, Истина и Достојснство, које одређују по његовим речима начин његовог  животног битисања.
Најбитнији део Генерслове беседе био је цитирање реченице које често можемо чути од Делија и Гробара "КОСОВО ЈЕ СРЦЕ СРБИЈЕ".
Поред тога генерал Симовић, нагласио је да је неопходно да праштамо једни другима, јер само сложни можемо сачувати Србију. Верујемо да је мислио као потомак Солунца из Ибарског Колашина и Косово и Метохију као неотуђиви дио Србије.
Комплетну видовданску беседу генерала Симовића можете послушати ОВДЕ

Поред генерала Симовића, Синод СПЦ доделио је и орден Св Цара Константина ОШ " Радоја Домановића" из Ниша и нишлике  Звезда Дејановић,рођене 1918. године због доприноса у промоцији православне традиције међу ученицима и испољавању вере.

И на овогодишњој Видовданској академији, представљени су најбоњи ученици основних и средњих школа Нишког округа, дибитници награде "Витезови знања" коју додељује Град Ниш.
Нагађенима честитао је градоначелник Дарко Булатовић.

Наступили су чланови  Војног оркестра КоВ, Хор "Бранко" Дечији хор "Брснко" Дечији глумачко- регицитаторска секција "Бранко" Црквено играчки асамбл "Бранко" Фолклорни ансамбл "Оро" СКЦ Ниш и солисти.

четвртак, 28. јун 2018.

"ЛУНА" У НКЦ-у ликовна изложба

У Галерији Нишког културног центра, синоћ је отворена 49. јунска изложба, чланова Ликовног удружења "Луна" из Ниша.

Удружење "Луна", као удружење у оквиру НКЦ, следеће године обиљежава пола века постојања.


Чланови удружења преставили су се на овогодишњој изложби различитим сликарским техникама.


Слобода уметничког израза и инспирација стваралаца, неоптерећених оргснизацијом, приходом на оваквим изложбама долази до пуног изражаја.

Зато ми као неформална група свестрано подржавамо овакве изложбе и желимо члановима " Луне" много успеха у будућем стваралаштву.

уторак, 26. јун 2018.

ПОЛИЦИЈА (НИ)ЈЕ ПРЕКОРАЧИЛА ОВЛАШТЕЊА

У Нишу насилно исељена власница стана од стране Извршитеља, због дуга од 4 000 000 рсд, који је направио њен супруг, са којим није у браку већ 15 година.

Стан је продат на аукцији за 4 900 000 рсд.

Како су новинари и присутни грађани сазнали од Извршитеља, власница стана није била странка у поступку, који је суд водио против њеног бившег супруга.

Извршитељ наводно није никоме показао решење на основу ког врши насилно исељење.

Асистирали су и Полициски службеници ПУ Ниш.

Према писању појединих интернет портала, а пример је Медиска кутија , може се закључити да је Полиција поступала, супротно Закону и Овлашћењима.

Судски поступак против супруга жене која је исељена из стана, трајао је неколико година.

Веровстно је и предметни стан био предмет тог сада већ окончаног судског процеса.

Нажалост, као и у многим ситуацијама, неосновано се баца љага на припаднике Полиције.

Много је тежих судбина, које би требало да буду у интересу јавности.

Нишлика, која је исељена из стана је само колатерална штета, неких ранијих дешавања.





недеља, 24. јун 2018.

БАКА ПРОСИ ЗА ЛЕКОВЕ

Честа је слика видјети у сваком граду оне који просе и којима је то на неки начин "занимање".

Међутим, има и случајева који су необични, а можда је нажалост то постала сасвим "нормална" ситуација, на коју досад неко од нас није наишао.
Поред порте Саборне цркве у Нишу, стајала је старија Нишлика, по слободној процени око 70 година.


Обраћала се појединим пролазницима тихим гласом, молећи за помоћ како би скупила новац за лек који јој недостаје.

Било је већ око двадесет часова увече, мрак, као да је чекала тај период да би се због стида сакрила од погледа и дневног светла.

Није се обраћала свим пролазницима, већ само оним за које је ваљда проценила да је неће напасти. Осећао се страх и нелагодност и у њеном држању и гласу.

Обраћала се тихо, једва чујно, молећивим тоном, објашњавајући да јој треба новац за лек, због проблема са срцем.

Вероварно је ово свакодневна појава широм простора И Сарајева и Ниша, као и других градова на простору Србије и Српске, а и шире.

Жалосно.

Да су наши представници у градским и другим управљачким структурама, због очајне економске политике и уништавања наших привредних ресурса, те довођења радника у робовски положај, довели и пензионере у такву социјалну ситуацију да морају просити да би себи купили лекове.

Да није уништена привреда, те пожртвованом економском полииком обезбјеђено тржиште за наше проитводе и обезбјеђен приход, државе би могла одвајати средства за здрсвствену заштиту и рефундацију лекова свим осигураницима.

Овако, пензионереи ће просити за лекове, болесну деци лечићемо смс порукама, а власници телевизија који емитују ријалити програме од грађна који учествују у гласању путем телефонских позива инкасираће у своје касе по неколико милиона евра.


петак, 22. јун 2018.

ГРАД ПОКЛОНИО АЕРОДРОМ РЕПУБЛИЦИ

Одборници Скупштине града Ниша, из редова СНС-а, СПС-а, ПУПС-а, ЈС, СРС, и Руске странке огромном већином гласова препустили су власништво и управљање над нишким аеродромом "Константин велики", Републици Србији.
Фото Вања Кесер

Неизвјесност, око аеродрома трајела је неколико мјесеци, а све је започело објављивањем информације да Град Ниш, није у могућности да изврши преузете финансиске обавезе према Министарству одбране, са којим је некада потписан уговор о уступању дијела Војног аеродрома Ниш, за комерционалну употребу.

Даласком коалиције око СНС-а, на власт у Нишу, аеродром је почео да се нагло развија и повећава обим пословања, а самим тим и приходе.

Многима је недокучиво одакле су се обезбјеђивала средства за пословање Аеродрома. 

Из реалних прихода Града Ниша, или донацијa од стране Републике.

Вјеоватно да је данашња одлука градских делегата ту недвоумицу отклонила.

Оправдање је да ће Република и даље да улаже у модернизацију и развој аеродрома.

Сигурно да хоће, само да уложена средства буду на корист свим становницима  Србије, а поготово Ниша.

И као и многе ствари до сада и ово ће бити јуче, а обичним становницима овог града који се труде да редовно плаћају рачуне, обезбједе себи лијекове и храну, ни најмање не интересује ко је власник Аеродрома у Нишу.


четвртак, 21. јун 2018.

ШЕТЊА КРОЗ АНТИЧКИ НИШ

Поједини чланови нaше неформалне групе имали су привилегију да обиђу подручије Античког насеље "Медијана" уз стручну консултацију архолога, Весне Црноглавац, вишег кустоса Народног музеја у Нишу, као и Нишку тврђаву у пратњи Тонија Чешкова, дипломираног археолога-конзерватора из Заводу за заштиту споменика културе Ниш.


Било је око трудесетак заинтересованих.

Премало за оволики град и за све оно што ниш крије од наших очију везано за своју античку историју.

Античко насеље "Медијана"


Од госпође Црноглавац, присутни су као основне информације сазнали да се ове године очекује наставак радова на завршетку покривне конструкције изнад локалитета Археолошког парка Медијана. Такође, да је Парк, ренутно грађевинска зона и да е само из тих разлога повремено отвара.

Што се тиче, античког периода због ког је и организована ова шетња, стручно је присутнима дочаран изглед и функција античког љетниковца који се налазио на том простору, са конплетним системом функционисања.

Сазнали су присутни и о систему санадбјевања, водиом тог љетниковца из водоторња (саграђеног у античко доба), на падини Влашког брда, у кругу некадашње ЕИ Ниш, а који је порушен 80-тих година прошлог вијека.

Какав је то губитак за историско наслијеђе и туристичку понуди Ниша.

Посјетиоци су могли да уђу и погледају и просторију, како је објаснола васна Црноглавац, за разоноду и уживање са фонтаном, у којој су се опуштали тадашњи владари и њихови гости.  


Наставак обиласка био је у Нишкој тврђави, одабрани су могли да се превезу такисима од "Медијане", остали у својој режији, као што је било и предвиђено условима организатора, али је вриједило.

Антички Ниш, који се према неким подацима простирао на десној обали Нишаве, доста је добро очуван на простору Нишке твђаве, дубоко под земљом.
Оно што видимо, зидине су из турског периода.

Антика је испод, али њу није затрпала ерозија, нити природа већ кметови по заповјести турских господара.
Пошто су антички остаци негде послије седам метара испод површине земље, само се може предпоставити колка се земње морало довући да би се све то покрило и довело у данашњи изглед.

Археолошка истраживања која је између осталих, вршио наш стручни водич Тони Чешков, вршена су на појединим локалитетима Тврђаве.

На овом локалитету испод некадашње љетње баште кафане "Авала" предпоставља се да се налазио Антички храм посвећен богу сунца "Зевсу". 


Подземне просторије чији се улаз може видјети на фотографији у турско вријеме служио је за чување барута, до 1949. године  пошто је тврђава била војни објекат вјероватно за сладиштење муниције, а у вријеме "Авале" да се у њему хлади пиће.
Сада је простор под заштитом Завода за заштиту споменика културе Ниш, али би о њему требало да се брине што се тиче сређивања и изгледа (чишћењ, кошење, погкресивање) ЈКП
"Медијана", али то не чине па простор изгледа више него запуштен. 
Ружна слика за многе туристе који долазе у Ниш, коју могу понијети, о нашој небризи о историском и туристичком богатству које имамо.

Тони је неисцрпан извор података везаних за антички Ниш, поготово о ономе што је уништено изградњом подземног пролаза или некад "Јагодин мале", када је на простору некадашњег винограда почело да се гради насеље.
Било је приче и о некрополама у кругу и околини, данашње фабрике "Бенетон", због којих нису никад проширени капацитети те фабрике, како је наводно уговором о ивестицији било планирано.

Обилазак Нишке тврђаве, завршен је на њеној сјеверној страни, на локалитету који је откопаван 90-тих прошлог вијека, а за који се предпоставља да је дио велике царске палате која се налазила на том простору. 
Према техничким факултетима, на основу геолошких мјерењима која су вршена, предпоставља се да се налазио антички хиподром. 
Сличан распоред пронађен је и на археолошком налазишту код Сремске Митровице.

Тони, који је поријеклом Далматинац, рођењем Јагодинац и душом Нишлија, открио нам је податак да су на локалитетима у Тврђави, као и некрополама на подручију Јагодин Мале пронађени врло вриједни остаци античких мозаика, накита и одјевних детаља из античког периода, који се могу погледати у сталној поставци Археолошке сале Ниш.

Послије ове шетње, Ниш се мора посматрати другачијим очима, због сазнања колико је и зашто антички период толико дубоко сакривен под земљом.
Такође, звог сазнања зашто је тешко пронаћи нешто из периода историје старих Словена и колико су историје уништили Турци, да би саградили изглед данашње Нишке тврђаве, али и комунисти послије ослобођења, док тај простор није стављен под заштиту државе.

Нажалос, политичари још увијек не могу да схвате историски и туристички значај Тврђаве и неодговорно се односе према том историском благу сматра Тони.