среда, 31. јануар 2018.

Стиже захлађење, за викенд снијег!

У Републици Српској послије сунчаног времена са температуром изнад просјека за ово доба године у петак долази до захлађења које ће донијети кишу и снијег у већини крајева, речено је у Републичком хидрометеоролошком заводу.

Дежурни метеоролог Драшко Рудан рекао је да ће у петак, 2. фебруара, јутро бити облачно са кишом у Херцеговини и Крајини, а на истоку и сјевероистоку суво уз промјенљиву облачност.
Према његовим ријечима, падавине ће јачати током дана и захватити већину крајева. У Херцеговини се очекују мјестимично обилније падавине, а једино ће у Семберији остати углавном суво вријеме.
Опширније на порталу Катера

РАИС обезбиједио реализацију пројекта вриједног 156.000 евра

Градска развојна агенција Источно Сарајево почеће ускоро реализацију пројекта вриједног 156.000 евра, који се спроводи у оквиру европског пројекта „паметних градова“. Градска развојна агенција Источно Сарајево једини је партнер из Босне и Херцеговине који учествује у овом пројекту.

„Активности из овог пројекта биће реализоване у партнерским градовима који имају више од 20 000 становника, односно у тестним подручјима у Лиону, Песцари, Милану, Западној Грчкој, Мортилу и Стубалу. Источно Сарајево, захваљујући Градској развојној агенцији, једини је град  у Босни и Херцеговини који ће учествовати у овим пилот активностима“,нагласила  је Пандуревић.

Oпширније на порталу Катера

уторак, 30. јануар 2018.

У Истанбулу договорено да се граде обје трасе пута Сарајево–Београд?

Резултати састанка би могли бити историјски, изјавио је члан Предсједништва БиХ Бакир Изетбеговић након састанка у Истанбулу са предсједником Турске Реџепом Ердоганом и српским предсједником Александром Вучићем.


Дакле да се направи аутопут или већином аутопут, комбинован са брзом цестом, који би направио круг Сарајево-Зеница-Тузла-Брчко-Бијељина-Београд, па онда на Пожегу и Вишеград назад до Сарајева.


Трасу преко Тузле и Бијељине подржава ФБиХ, али и челници Савеза за промјене у РС-у, док се за трасу преко Вишеграда углавном бори власт у РС, односно СНСД.

Oвај пост исконбинован је употребом вијести портала Катера и Требевић.нет

Нишлија Саша Гацик освојио злато на ултрамаратону у Атини

Велики успех: 

Злато са ултрамаратона у Атини (Грчка) је стигло у Ниш. Нишки ултрамаратонац Саша Гацик јуче је освојио златну медаљу на ултрамаратону у Атини где је истрчао 232 километра за 24 сата. Гацик је овим подвигом оборио досадашњи лични и државни рекорд Србије.

Пресрећан сам сто је све на крају испало како смо замислили због специфичности ове атлетске дисциплине где резултат зависи од милион фактора. Честитке и никад бољим ривалима Трајце Михову и Áрмину Бенеу на сјајним резултатима! Хвала свима на огромној подрсци, најбољи сте! – рекао је Саша после трке.

Прочитајте више на Грађанин.рс

Светосавље као спона руске и српске духовности"

У Народној библиотеци "Стеван Сремац" Ниш, одржано је занимљиво предавање оца Ивана Цветковића, свештеника.

Тема "Светосавље као спона руске и српске духовности".

Отац Иван присутне је  својим предавање провео кроз историју наших међусобних односа.

Нагласио је да и поред тешких историских околности духовне везе између наших сестринских Цркви, никад нису долазиле у питање и да су се на том односу градили и сви други односи.

Изнио је чињеницу, да су наши Епископу који су послије велике сеобе под Патријархом Чарнојевићем, остали без својих епископија, а иселили су се у Русију, добили су тамо своје Епископије у Руској православној цркви, као њени равноправни Епископи.

И Србија је прихватала Русе.

Занимљиво је напоменути да је група од 18 кубанских козака послије прогона од стране бољшевика дошло у Ниш.
Ту их је примио сада свети Доситеј Нишки, који им је дао азил у Нишу, до свог одласка у Загреб. Козаци су били пјевачка група у оквиру Црквено пјевачке дружине " Бранко".

Многи су се сложили да су духовне везе дубоко укорјењене и нераскидиве и да се на њима граде све везе.

У слободном дијелу предавања отац Иван изрекао је своје лично размишљање, да се нада у патријарха Иринеја и његову разборитост по питању Косова. 

Напоменуо је да је он лично рођен и одрастао на простору Косова и Метохије, али се запитао, и да се врати наша Војска на границу са Албснијом које Србе би штитила, ако се они не враћају. 
Чудно размишљање. 
Подстакнуто дневном политиком, али није наше да судимо и многи у Сарајеву и широм Федерације БиХ буд зашто продсју своју имовину, напуптајући дједовину заувијек.

За све има једно рационално објашњење притисак и присилу од стране сад већинског народа на тим просторима.

У исто вријеме говори о великом исељавању етничких Мађара из Војводине без икакве присиле и остављању могућности да те просторе у перспективи населе Срби.

Нека нам је свима од Бога просто.

недеља, 28. јануар 2018.

Мишчићи – место где је рођен Свети Сава

Мишчићи су место у Дежевској долини на пар километара од Ђурђевих ступова и Петрове цркве, у коме су на чувеним саборима доношене историјске одлуке, где су рођена два српска цара, више краљева и где је свет први пут угледао и Растко Немањић – Свети Сава.

Темељи родне куће Светог Саве су у корову, беспућу и мраку. Да није великог крста, који су ту поставили представници Цркве, нико не би ни знао да је ту рођен велики епископ и просветитељ.

Опширније на Династији Немањића

субота, 27. јануар 2018.

У овој сезони Јахорину посјетило 70.000 скијаша

Од почетка зимске сезоне Јахорину је до данас посјетило око 70.000 скијаша, изјавио је у Источном Сарајеву директор Олимпијског центра /ОЦ/ „Јахорина“ Дејан Љевнаић.

„Враћен је приоритет стазама, имамо добро уређене стазе, нових шест продајних мјеста ски-карата и нема више гужви ни на продаји ни за паркирање. Једноставно – Јахорини као дестинацији враћен је стари сјај“, нагласио је Љевнаић.
Више читајте на Катери

Гондоле Требевићке жичаре након више од двије деценије поново изнад Сарајева

Након више од двије деценије изнад Сарајева су се данас могле виђети тестне гондоле Требевићке жичаре, која ће званично бити отворена 6. априла на Дан Града Сарајева.

Требевићка жичара у главном граду БиХ с радом је почела 1959. године. Повезивала је Бистрик на 583 метра надморске висине са Видиковцем, смјештеним на 1.160 метара на Требевићу, а пројектовали су је и саградили Чеси.

С дужином од 2.100 метара, Требевићка жичара у то вријеме била је највећа у региону. Свечаним рухом жичара је посебно засјала 1984. године када је Сарајево био домаћин Зимских олимпијских игара.

Више читајте на Требевић.нет.

петак, 26. јануар 2018.

Апликације ученика гимназије „Бора Станковић“ из Ниша међу пет најбољих у Србији

На овогодишњем „мтс апп конкурсу“ ученици нишке гимназије „Бора Станковић“ направили су две од пет најбољих апликација у Србији и пласирали су се на регионално такмичење где учествују ученици из Србије, Босне и Херцеговине и Црне Горе.

Победничке апликације гимназије „Бора Станковић“ су „Солве&Схаре“ тима „ЛеВел“ и апликација „Едуно“ тима „Прваци“ који се посебно издвојио јер су били једини пријављени ученици из првог разреда гимназије.

Нова апликација „Едуно“ осмишљена је са циљем да се ученицима унапреди организација времена и омогући ефикасније планирање школских задатака.

Опширније на порталу Грађанин

Две године Топлана у Нишу погрешно наплаћивала грејање на штету грађана

Ревизор препоручио Топлани да надокнади штету грађанима

Државни ревизор утврдио је да је Градска топлана у фиксни и варијабилни део претходне две сезоне укључивала трошкове које није требало да плаћају корисници. Иако је ДРИ препоручио да се надокнади штета грађанима, из Топлане кажу да то није учињено. Станари сматрају да је од грађана "покрадено" на дестине милиона евра.

Накнада за коришћење енергената - гаса и мазута је, како се наводи у извештају ревизора о пословању Топлане у 2016. години, била обрачуната у варијабилном делу, иако тај трошак није требало да утиче на цену грејања у овом делу. Топлана је, такође, погрешно обрачунавала цену гаса и мазута.

"ДРИ избегао политички прогон, паре отишле у џепове странака"

Пошто новца који је наплаћен незаконито нема на рачунима,  сумња се да је отишао политичким странкама.

Детаљније на Јужним вестима.

Ревитализација ускотрачне пруге

Градоначелник Источног Сарајева Ненад Вуковић, високи представник у БиХ Валентин Инцко, те представници општине Пале и предсједник Удружења грађана “Ћиро” из Сарајева Фадил Чордалија разговарали су данас на Равној планини о пројекту ревитализације ускотрачне пруге, чија је укупна вриједност око четири милиона KМ.

Дужина трасе износи укупно 11.308 метара, од тога на подручју општине Пале је 5.416 метара, општине Источни Стари Град у дужини од 4.799 метара и општина Стари Град, кантон Сарајево, 823 метра. На тој траси је 11 тунела и три моста који се морају адаптирати укупне дужине 86 метара


“Туризам је једна од додирних тачака градова Источног Сарајева и Сарајева и народа на овом подручју. То смо показали у претходном периоду радећи заједно на Требевићу, отварањем гондоле на Равној планини и тако показујемо спремност да превазиђемо неке дуготрајне разлике”, нагласио је Вуковић.

Oпширније читајте на Пале.ливе 

среда, 24. јануар 2018.

" Косово неотуђиви дио Србије"

Трибина " Косово неотуђиви дио Србије"у организацији Покрета Двери одржана је синоћ у  сали МЗ "Божидар Аџија", у Нишу.

Сала би  мала да седну сви заинтересовани, а довољно велика да стану скоро сви који су дошли. 
Организатори су покушали да добију већу салу, али им то није дозвољено од стране актуелне власти, према ономе што с емогло чути од народног посланика Бошка Обрадовића, пррдседника Покрета Двери.
Говорили су Драган Тодоровић испред Источне Алтернативе, проф.др.Слободан Самарџић испред Државотворног покрета Србија и Бошко Обрадовић испред Покрета Двери.

Трибини нису присуствовали Марко Јакшић испред НП "Отаџбина" Срба са КиМ и Драгана Трифковић испред Народног покрета. 
Организатор није ни на који начин поменуо нити оправдао њихов изостанак.
Није нико позвао ни да се Оливеру Ивановићу минутом ћутње ода почаст.
Циљ трибине је да се Срби пошто су у тоталном медиском мараку упознају са стварним сатњем и намером да се од стране актуелне власти потпише споразум о нормализацији односа са тзв. "државом Косово" и на тај начин им се омогући међународно признање.

Господин Драган Тодоровић из Источне алтернативе нагласио је да Срби морају бити против потписивања било каквог споразума са  било ким из Приштине, који би значио међународно признање Коосва као самосталне државе. 
Верује да је и тзв. унутрашњи диаолаг о Косову доживио пропст. 
Нажалост преко Српске листе шипарима је власт из Београда тренутно омогућила да легализују бар за привремено своју власт на Косову и апострофирао је речи покојног Оливера Ивановића да Србима на северу Косова владају мафијаши.
По њему карај свега неће бити одрицање од Косова и Метохије кроз потписивање обавезујућег споразума са представницима тзв "државе Косово", већ кад се Србија сведе на границе "београдског пашалука".

У свом обраћању господине проф.др. Слободан Самарџић председник Државотворног покрета Србија, нагласио је да је неопходно државање оваквих трибина, као тренутну врсту притиска на Вучића и Дачића који су прихватили да предају Косово и Метохију. Нагласио је да у каснијем периоду треба тежити и другој врсти притисака како би се спчили да потпишу правно обавезујући документ о "норамализацији односа између Београда и Приштине". 
Такође, подсетио је да је први чин издаје извршио Борис Тадић, доводећи еулекс, на Косово, чији је мандат да оспособи привремено окупирану територију Косова и Метохије да функционишу као тзв "држава Косово" по међународним сатандардима. 
Други чин издаје је потписивање "бриселског споразума" 2013 године. Од тада на Косову  према Србима све рађено је силом и притиском из Београда и сви избори одржани на Косову и Метохији нису били слободни нити изражавају стварну вољу Срба који тамо живе.
Посебно се осврно на убиство Оливера Ивановића, због кога је прекинут бриселски дијалог и упознао је окупљене да је предсједник Србије Александар Вучић отишао на Косово по налогу из Брисела, а на позив Тачија, да умири Србе, што се може по Самарџићу закључити и на основу председникове изјаве Вечерњим Новостима где он то наводно наглашава, констатациом да је био на Косову да помири Србе и изјавом Тачија да се нада да ће посета Вучића допринети потписивању споразума између Београда и Приштине о међународном признавању Косова као државе од стране Србије.

Према господину Самарџићу велики је проблем, што ће само поједини портали пренети о вечерашњој Трибини.

Бошко Обрадовић, председник Покрета Двери инсистира да нико од Срба никад не сме дозволити себи да потпише признање независности Косова и Метохије.
Према Обрадовићу Црква као институција, једина је остала која може Србе убедити да немају право да се одрекну Косоваи Метохије, јер тиме се одричу своје историје и постојања.

уторак, 23. јануар 2018.

Трибина у Нишу: „Косово – неотуђиви део Србије“

Трибина ће бити одржана у среду, 24. јануара у 18 часова, у сали зграде месне канцеларије Божидар Аџија на булевару Немањића 26, у Нишу.

Говорници:
  • Бошко Обрадовић, председник Српског покрета Двери
  • Драгана Трифковић, председник Народног покрета
  • Драган Тодоровић, председник Источне Алтернативе
  • Проф. др Слободан Самарџић, председник Државотворног покрета Србије
  • Марко Јакшић, представник Српског народног покрета ”Отаџбина” са КиМ
Информативна служба Двери

Српска богатија за 4.308 дјечака и 3.985 дјевојчица

У Републици Српској у претходној години рођено је 4.308 дјечака и 3.985 дјевојчица, подаци су Фонда за дјечију заштиту.

Директор Фонда Недељко Јовић рекао је Срни да су то подаци на основу броја поднесених захтјева за помоћ и опрему новорођенчета, за шта родитељи имају рок од годину дана, подсјетивши да је са пресјеком на посљедњи дан 2016. године број рођене ђеце у Српској био 8.307, што је готово идентично као и у 2017. години.

“У 2016. години у Републици Српској је рођено 9.647 ђеце и у складу са искуством из претходних година очекујемо да, када буду поднесени сви захтјеви за 2017. годину, број новорођених у Српској достигне приближно исти или чак нешто виши број у односу на 2016. годину”, рекао је Јовић.

Он каже да је очекивано највише дјеце рођено у највећим градовима и општинама Српске – у Бањалуци 1.606 дјеце, а у претходној години 1.660, у Бијељини 762 новорођенчета, а 792 у 2016. години, у Приједору 538 дјеце, а у претходниој години 471, те у Добоју 411 дјеце у прошлој години, док је у претходној години рођено 427 ђеце.

У 2017. години није било локалних заједница у Српској у којима није било новорођенчади, али је у општинама Источни Kупрес и Доњи Жабар била само по једна принова, док су у претходној години у овим локалним заједницама рођене по двије бебе.

Прошле године забиљежено је 138 близаначких порода, док их је у претходној години било 151, од чега највише – 39 у Бањалуци и 11 у Бијељини, док су четири породице у Српској добиле тројке, што је у претходној години био случај у три породице.

Број малољетних породиља у Српској смањен је на 35 у прошлој години, у односу на 43 у 2016. години.

У Фонду наводе да је повећан број очева који су користили право на породиљско одсуство, тако да је ово право у претходној години искористило 22 оца, највише у Бањалуци – 11, док је у 2016. години ово право користило 15 очева.

Извор:Требевић.нет

ВОДИЛО ГА БАЛKАНСKО СРЦЕ“

Марка славила цела Норвешка кад је спасао жену из пожара, али порука његовог послодавца ће вас ИЗНЕНАДИТИ

Херојство Србина Марка Миљковића славили су сви медији Норвешке – младић је не марећи за свој живот улетео у кућу опасану димом и спасао тешко покретну жену (92).

Наиме, овај рођени Нишлија већ две и по године ради у Ослу као медицински техничар и у ноћи између среде и четвртка једној пацијенктињи требало је помоћи, али ван његових задужења.

- Радим у здравственој служби која посредује између Хитне помоћи и пацијената на чији позив излазимо на терен. Преко посебне наруквице старица, која је иначе тешко покретна, позвала нас је. 
Kада смо дошли до њене куће, видели смо како излази огромни дим - присећа се Миљковић.
- Шутнуо сам врата и улетео у кућу. 
Напипао сам јој косу и ухватио испод руке. Нисам могао да је носим, па сам је вукао. Извукао сам је у ходник према излазним вратима - прича херој.
- Лице, коса и цело тело су јој били црни, а ноге потпуно изгореле. Али била је свесна. Kад сам је извукао, ту су већ били полицајци и ватрогасци.
“Браво, али немој више то да ти се деси”

Марково херојство знали су да цене и надређени на послу, али...

- Добио сам четири дана слободно. Послодавци су ми поручили: “Браво, али немој више то да ти се деси.” Једноставно, у Норвешкој свако ради свој посао - објашњава Миљковић.

Детаљније на Блиц.рс.

Јахорина и Андрићград – бренд Републике Српске

Начелник општине Вишеград Младен Ђуревић и директор Туристичке организације града Источно Сарајево Игор Тошић договорили су данас потписивање протокола о сарадњи с циљем унапређења сарадње у области туризма.
„Вишеград и Источно Сарајево имају одличне туристичке потенцијале, од којих су највећи Андрићград и Јахорина“, истакао је Ђуревић након састанка који је одржан у Вишеграду.

Он је додао да је туристичка понуда коју имају ове двије локалне заједнице у центру туристичке понуде Републике Српске, али и региона.
„Наш заједнички план је да промовишемо и унапређујемо туристичку понуду наше регије, а сигуран сам да ћемо након договорених активности повећати број туриста с обзиром на разноврсну туристичку понуду Вишеграда и Источног Сарајева“, нагласио је Ђуревић.
Директор Туристичке организације Источног Сарајева Игор Тошић рекао је да је на састанку разговарано о туристичким садржајима и понудама Вишеграда и Источног Сарајева.
„Андрићград и Јахорина су бренд Републике Српске. Покушаћемо да повежемо Вишеград и Источно Сарајево како би унаприједили туризам као једну од најважнијих грана привреде“, истакао је Тошић.
Директор Туристичке организације Вишеград Оливера Тодоровић рекла је да ће Јахорина као центар зимског туризма значити Вишеграду као додатни садржај, исто као што ће и туристима на Јахорини много значити Вишеград с обзиром да је ту центар културе и умјетности Андрићград.
„Повезивање Вишеграда и Источног Сарајева биће на добробит обје локалне заједница“, истакла је Тодоровићева.
Она је најавила да ће туристичке организације у својим промотивним активностима на те двије дестинације гледати као на цјелину.
Извор:СРНА

Висока црквена признања пријатељима српског народа

Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј уручио је 23. јануара 2018. године на свечаности у Патријаршији српској у Београду висока црквена одликовања оснивачу добротворне организације „Солидарност за Косово“ из Француске г. Арноу Гујону и бившем потпоручнику Ратне морнарице Републике Грчке г. Мариносу Рицудису из Пиреја.

Свечаност - којој су присуствовали чланови Светог Архијерејског Синода: Епископи жички г. Јустин и зворничко-тузлански г. Фотије; као и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије, Епископи рашко-призренски г. Теодосије, нишки г. Арсеније, далматински г. Никодим и моравички г. Антоније, викар Патријарх српског - отпочела је благословом и поздравним словом Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја: -Са великом чашћу и радошћу, у име Српске Православне Цркве и српског народа,  данас захваљујем двојици јунака, хероја и витезова, за све оно што су учинили за српски народ, чиме су показали своју љубав према нашeм страдалном народу и учинили велико дело које никад неће бити заборављено.
Опширније читајте на сајту СПЦ.РС

14. Светосавски сајам књига у Нишу

Нишлије ће имати прилику да од 1. до 8. фебруара, у Официрском дому, посете 14. Светосавски сајам књига и том приликом набаве неке од најзанимљивијих нових издања књига бројних издавачких кућа, као и да присуствују књижевним вечерима истакнутих домаћих писаца.
Foto: Milorad Dimić / wikipedia

Свечано отварање је 01. фебруара у 18 сати, сајам ће отворити добитник Нинове и награде Милош Црњански за 2013. годину - Горан Гоцић.

Kако најављују из издавачке куће Медивест, која је организатор Светосавског сајма књига, ове године ће на сајму издавачке куће бити награђиване у следећим категоријама: за највреднију укупну издавачку продукцију, најбољу књигу као изузетан ауторски и издавачки подухват и остварење, недовање и афирмацију књижевне традиције Ниша, најбоље графички обликовану књигу и колекцију, најбољу штампану и опремљену књигу или колекцију, а биће додељена и Награда Стари Ниш за неговање и афирмацију традиције и баштине Ниша.

Сајам ће бити отворен сваког дана у периоду од 10 до 20 сати. Улаз на сајам ће коштати 50 динара, а сваки посетилац ће моћи своју улазницу да убаци у кутију, која ће бити постављена на улазу у Официрски дом, чиме ће добити прилику да освоји књигу.

понедељак, 22. јануар 2018.

Све креће из главе: Ово су болести које добијамо само због психе

Ако осјетите овај бол, одвојите вријеме да се одморите и покушајте да смањите стрес.

 Наше физичко здравље је уско повезано са нашим менталним здрављем и обрнуто. Свакодневне бриге и стрес често се манифестују кроз различите физичке болове и проблеме, преноси фокузз.цом.

Kада љекари не могу да пронађу физички узрок бола који нас хронично мучи, можете бити сигурни да је он посљедица вашег емотивног стања. Погледајте шта вам поручују болови које осјећате у тијелу.

1. Бол у глави

Окидач за бол у глави, сличан главобољи, може бити свакодневни стрес. Ако осјетите овај бол, одвојите вријеме да се одморите и покушајте да смањите стрес.

2. Бол у врату

Ако осјећате бол у врату, то може да значи да имате проблем са опраштањем другима или себи. Размишљајте о стварима које волите код људи.

3. Бол у раменима

Болна рамена указују на то да носите тешко емотивно бреме. Kонцентришете се на проактивно рјешавање проблема и дозволите другима да вам помогну.

4. Бол у горњем дијелу леђа

Овај бол значи да немате довољну емотивну подршку. Можда се осјећате невољено и непожељно. У случају да сте сами, можда је вријеме да одете на неки састанак.

 5. Бол у доњем дијелу леђа

Овај бол може да значи да се сувише бринете око новца. Можда је вријеме да наплатите тај неизмирени дуг и потражите савјет око планирања финансија.

6. Бол у лактовима

Бол у лакту указује на ваш отпор промјенама у животу. Укочене руке значе и укочен живот. Вријеме је да продрмате мало ствари.

7. Бол у шакама

Бол у шакама показује да можда не допирете до других људи на начин који желите. Размислите о стицању нових пријатеља, ручку са колегом и стварањем нових веза.

8. Бол у куковима

Бол у куковима значи да се сувише плашите промјена. Болни кукови значе да оклијевате да се покренете напријед и да сте сувише пажљиви када нешто одлучујете.

9. Бол у кољенима

Бол у кољенима може бити показатељ сувише надменог и високог мишљења о себи. Покушајте да будете скромнији и проведите неко вријеме волонтирајући. Запамтите да сте и ви само обичан смртник.

Извор Ослобођење

13 фотографија ђеце која су на тренутак остала сама у соби

Одабрали смо фотографије које доказују да, да би дете остало у соби само – соба треба да буде празна. А опет, ни то није довољно, будући да су ту зидови…

Све описе и фотографије детаљно погледајте на порталу Бука.

Опрез- снијег, магла и поледица


На путевима у источним и југоисточним крајевима Републике Српске саобраћај се одвија нешто спорије због сњежних падавина, а на подручју Невесиња, Гацка, Романије, Хан Пијеска, Хан Погледа и преко Рогоја, осим снијега, повремено јак вјетар ствара сњежне наносе, упозоравају из Ауто-мото савеза Српске.
Из АМС-а подсјећају све возаче да данас у Републици Српској почиње друго полугодиште и апелују на њих да у зонама основних и средњих школа смање брзину кретања возила.
Опширније информације о стању на путевима у Српској читајте на Требевић.инфо

Само себи уништавате психу: За ове ствари се не правдајте, никад и ником!

Популарни блогер и психијатар Дејвид Вилијам на сајту Лифехацк.орг наводи те ситуације које су само ваш, лични и интимни избор.

Ником нисте дужни објашњење односно никоме не морате да се правдате због:

- Своје животне ситуације
- Својих приоритета
- Тога што вам није жао
- Тога што вам је потребно време да будете сами
- Тога што не говорите Да свему што други кажу
- Свог физичког изгледа
- Одређене хране коју волите или не волите
- Тога што сте сами
- Одлуке о томе да ли ћете имати деце или не

Детаљније о савјету за сваку ситуацију читајте на порталу Бука.

Да ли знате ЧЕМУ служи ФИОKА испод рерне?

Вероватно и ви припадате оним домаћинима који у фиоци испод рерне на шпорету држе празне тепсије, масан папир, фолије или поклопце од шерпи. Она заправо има тотално другачију намену, а нико је за то не користи.

Ако при руци имате успуство за коришћење рерне, проверите шта је произвођач записао.У вец́ини упутстава пише „топла фиока осмишљена је да сачува температуру за послуживање. Увек у фиоку стављајте вруц́у храну.“

Читаје о овој занимљивости на Србија вести

недеља, 21. јануар 2018.

Најстарије разгледнице Ниша

Разгледнице су, показало се, несумнјиво драгоцен документ о развоју и времену градова, тако да захвалјујући њима и ми у Нишу сада имамо представу о трговима, улицама, мостовима, вредним здањима и другим објектима којих више нема.

Пред вама су најстарије разгледнице на којима је приказан Ниш. Потичу са краја деветнестог века, тачније из 1899. године, а штампане су у Немачкој.

Иначе прве разгледнице градова у Србији појавиле су се 1896, године, а издавач је био београдеки књижар Велимир Валожић.
Детаљније на Нишким вестима

Немања Мајдов гост на “Kустендорфу” на позив Kустурице

Шампион свијета у џудоу Немања Мајдов био је гост 11. Међународног филмског и музичког фестивала “Kустендорф”, који се одржава у Дрвенграду на Мокрој Гори, на позив оснивача овог фестивала, прослављеног српског редитеља Емира Kустурице.

Мајдов је као репрезентативац Србије у џудоу постао првак свијета у конкуренцији до 90 килограма на шампионату у Будимпешти и послије 37 година донио прву свјетску златну медаљу за Србију.

“Српски народ има много талентованих младих људи којима треба дати подршку на путу до успјеха. И овај фестивал, као и музички љетни фестивал ‘Бољшој’ који се одржава на Мећавнику показују моју жељу да помогнем младим људима и да их подржим на путу остварења њихових снова”, истакао је Kустурица.

Деаљније читајте на Требевић.нет

Филм „Kо то тамо пева“ проглашен за културно добро Србије

На врху листе је, као и приликом више ранијих гласања, Kо то тамо пева. Следе Скупљачи перја, Три, Kад будем мртав и бео, WР – Мистерије организма, Буђење пацова, Маратонци трче почасни круг, Љубавни случај или трагедија службенице ПТТ, Марш на Дрину, Подземље, Јутро, Заседа…


Југословенска кинотека је, у складу са својим овлашћењима на основу Закона о културним добрима, прогласила сто српских филмова за културно добро од великог значаја.

Опширније на Србија вести

субота, 20. јануар 2018.

Јахорина: Паљанка Маја Тадић побједница велеслалома

Паљанска скијашица Маја Тадић, и босанскохерцеговачки Олимпијац, Емир Локмић, славили су данас побједе у велеслалому првог дана ФИС трке „Јахорина 2018“.
Маја Тадић је у конкуренцији дјевојака славила испред Шејле Мердановић, такође репрезентативке БиХ, за секунду и 84 стотинке, те Викторије Бољешић из Србије која је за остала 2.44 секунде за побједницом.

Детаљније на Катери.инфо

Филип Његовановић на припремама репрезентације Србије

Позив Филипу Његовановићу да се јави на припреме кошаркашке репрезентације Србије, играчи до 18 година, изазвао је праву еуфорију у тиму из Источног Сарајева. Кажу да су пресрећни због Филипа и позива, а посебну захвалност дугују Игору Ракочевићу, координатору свих мушких селекција КС Србије.
Опширније на Катери.инфо

петак, 19. јануар 2018.

Нишлија од чак 72 године пливао за Часни крст

Kада није могао у свом граду, витални дека од 72 године пливао је данас за Часни крст на Јужној Морави код места Kатун крај Алексинца. Живојин Рајковић каже да му је ово трећа година за редом како плива за Часни крст.
Живоин Рајковић

Рудар и студент електронике, витезови Часног крста у Нишу и Алексинцу
Никола Ђорђевић фото го Медијана

Двадесетчетворогодишњи Никола Ђорђевић, студент Електронског факултета у Нишу, витез је овогодишњег Богајављенског пливања које је дванаести пут одржано у организацији Градске општине Медијана. Прво место у Алексинцу, освојио је рудар из Бобовишта, Дејан Kостадиновић.
Дејан Костадиновић у средини фото Алексинац.нет
Детаљније читајте на порталу Грађанин

Градимир Миладиновић први допливао до Часног крста у Војковићима

Градимир Миладиновић из Требиња први је допливао до Часног крста на Богојављенском пливању, одржаном данас у ријеци Жељезници у Војковићима, опћина Источна Илиџа.

Српска православна опћина Војковићи у сарадњи са СKУД “Војковићи” и Џудо клубом “Фамос” већ трећу годину за редом организирају пливање за Часни крст.


среда, 17. јануар 2018.

140 година Војне болнице у Нишу

Данас је у великој сали Дома војске у Нишу одржана премијера документарног филма ,,Војна болница Ниш - од оснивања до данас“, док је у холу отворена изложба „Све ће то народ позлатити“. Премијери и отварању изложбе присуствовали су припадници Војне болнице Ниш, представници Команде Копнене војске, Треће бригаде КоВ, Нишавског округа, Града Ниша, верскх, научних, културних и здравствених установа, чланови удружења пензионисаних офицра и подофицира и удружења за неговање слободарских традиција.
- Негујући традицију ове установе – рекао је пуковник Станојковић – у сарадњи са Војнофилмским центром Застава филм и Управом за односе са јавношћу Министарства одбране, реализовали смо документарно-историјски филм који бележи све тренутке прошлости и значај ове установе и на прави начин се одужује свима који су се уписали у странице историје Војне болнице.

Опширније читајте на порталу  Јужна Србија

Бензин поскупљује за пет динара – а онда и све остало!

Бензин ће поскупети у Србији па и у Нишу за пет динара. Ову шокантну вест данас преносе медији блиски Удружењу нафтних компанија у Београду, а овај непопуларан потез правда се поскупљењем барела нафте за 3,3 одсто у последњих неколико дана на светском тржишту. Поскупљење је најављено у року од неколико наредних дана.

Све нафтне компаније у Србији једним делом увозе гориво. Због тога ће се овај драстичан пораст цене барела нафте на светском тржишту одразити и на поскупљење бензина и дизела на пумпама у Србији. До поскупљења мора да дође јер ми то гориво приликом набавке скупље плаћамо, а државне акцизе ће остати непромењене. Према садашњим очекивањима, у наредних пет до шест дана ће порасти цене свих врста бензина и дизела за око пет динара по литру. Сматрам да ово поскупљење неће утицати на продају јер је оваквих осцилација било и раније и то је нешто што се у овом послу дешава с времена на време – објаснио је Срђан Kнежевић, један од власника бензинских пумпи, а за портал „Телеграф“, преноси "Грађанин"

Нове здравствене картице у Нишавском округу није преузело 11.000 грађана

Kако се наводи у позиву упућеном осигураницима и послодавцима, нове картице могу се преузети у седишту филијале у Пријединој улици у Нишу, као и у испоставама РФЗО

На подручју Нишавског управног округа регистровано је 375.000 здравствених осигураника.

Детаљније на Нишким вестима.

уторак, 16. јануар 2018.

Додик: На посао у Источно Сарајево

Ако сједне у фотељу члана Предсједништва БиХ, предсједник Републике Српске ће заклетву полагати у Бањалуци, на посао ићи у Источно Сарајево, а број војника у Оружаним снагама БИХ смањити на 3.500, само су неке од могућих мјера, рекао је то у интервјуу за Н1 Милорад Додик.

На питање да ли је “Путинов човјек на Балкану”, одговара: “Ја сам Богдин и Мирин”.

Опширније на Требевић.инфо

Роад то ЕYОФ 2019 почиње са ФИС трком “Јахорина 2018”

Шеснаеста по реду ФИС трка “Јахорина 2018” биће одржана овог викенда на Јахорини. То ће уједно бити и тестно такмичење за Европски омладински олимпијски фестивал који ће 2019. године бити одржан у Источном Сарајеву и Сарајеву.

Технички организатор трке СПД “Јахорина”, најављује да ће и ове године број такмичара бити као и претходних година, те да ће стићи око петнаест репрезентација. Тачан број пријављених такмичара, као и земаља учесница биће познат у петак иза 12:00 х, када је посљедњи рок за пријаву такмичара.

Детаљније читајте на Пале ливе

САНУ: Боркиња, психолошкиња, војникиња, секретарка – ГРАМАТИЧКИ НЕПРАВИЛНЕ

Да пренесемо и ово

Одбор за стандардизацију  српског језика Института за српски језик Српске академије наука и уметности коначно је објавио дуго очекивану Одлуку којом се, са аспекта највишег лингвистичког ауторитета за српски језик, ставља тачка на све даље тврдње о исправности „родно диференцираног језика“ који нам се последњих година намеће преко медија и појединих владиних и невладиних структура, под притиском из иностранства.


Зграда Српске академије наука и уметности/Фото: Зоран Лончаревић, Расфото

Уводне напомене

Одбор за стандардизацију српског језика је до сада расправљао и званично реаговао на питања која су се односила на називе занимања женских особа – одлука бр. 57: Како именовати занимања и титуле женских особа(Списи Одбора за стандардизацију, X, 2008, с. 98–104). О томе постоје појединачни прилози српских лингвиста (Ковачевић, Клајн, Бугарски, С. Савић и др.). Овом приликом истиче се потреба за прецизнијом препоруком и ставовима како би се избегла банализација језичке теорије – да се због присуства или одсуства неке граматичке категорије може закључити о присуству или одсуству неке равноправности или дискриминације у језику.

Образложење

1 Поглед на свет, систем културе или друштвени систем нису условљени пуким постојањем или непостојањем одређених граматичких категорија, те се они стога не могу ни мењати њиховим увођењем или инсистирањем на доследности њихове употребе. Став да је само родно диференциран језик – језик родне равноправности, те да генеричка употреба мушког граматичког рода, или претпоставка да је таква употреба аутоматски „родно неутрална“, нарушава ту равноправност, представља управо банализацију лингвистичке теорије зато што савремена лингвистика сматра да се на основу присуства или одсуства неке граматичке категорије не може закључивати о присуству или одсуству претпостављене одговарајуће логичке категорије, нити пак о ванјезичкој стварности.
2. Такође, став да је само родно диференциран језик – језик родне равноправности подразумева да језици који не познају граматичку категорију рода нису или не могу бити језици родне равноправности. Тиме се, имплицитно, дискриминишу говорници оних језика који не поседују одговарајуће граматичке категорије, попут енглеског језика. А управо је на англосаксонском говорном подручју питање родне равноправности у језику решено на сасвим другачији начин – потпуном неутрализацијом обележја рода у ретким случјаевима где се оно јавља: на пример, уместо chairman препоручује се коришћење chairperson, a уместо policeman – police officer. Ово имплицира постојање друкчијег става у оквиру теорије родне равноправности, потпуно супротног оном који се шири у нашој јавности, а то је став да се родна равноправност заправо обезбеђује употребом родно неутралних облика, док инсистирање на обележавању пола у контексту у коме је тај податак ирелевантан може указивати на дискриминацију.
3. Родна неутралност генеричког мушког рода у српском језику није претпоставка, него лингвистичка чињеница: граматички и природни род именица у српском језику нису идентични. Граматике српског језика у званичној употреби кажу да именице које значе врсту, звање или занимање означавају бића оба пола (човек/људи, пас, голуб, писац, судија…). Стога тврдња да употреба генеричког мушког рода угрожава права жена бива у нескладу са важећим ставом лингвистичке науке. И не само то ― оваква би тврдња подразумевала да су готово сви законодавни акти Републике Србије, почев од Устава, – родно дискриминаторски, јер се у њима не користе доследно облици женског рода. И у самом Закону о равноправности полова користи се генерички мушки род (сведок, послодавац…). При том, Закон о равноправности полова, сасвим у складу са важећом граматиком српског језика, изричито каже: Термини којима су у овом закону означени положаји, професије, односно занимања, изражени у граматичком мушком роду, подразумевају природни мушки и женски род лица на које се односе.

4.Граматичка категорија женског рода није једино средство за обезбеђивање видљивости жена у српском или било ком другом језику, нити пак може утицати на дискриминацију или равноправност жена. Равноправност не зависи од употребе појединих граматичких категорија, но од контекста у коме су оне употребљене, односно – од значења целине текста. Чак и уз доследну употребу граматичке категорије женског рода могу се изражавати дискриминаторски ставови о женама (нпр. Жене политичари (политичарке) неспособне су за обављање одговорних послова). Такође, текстови у којима се не користи граматичка категорија женског рода могу садржати ставове који афирмишу родну равноправност. Позитиван пример представља превод Повеље Уједињених нација на српски језик. Повеља се залаже за сваки вид равноправности, па и за равноправност полова, али се у самом тексту користи синтагма права човека, а не тзв. родно осетљива синтагма права мушкараца и жена (уп. „унапређивање и подстицање поштовања права човека и основних слобода за све без обзира на расу, пол, језик и веру“).
5. Стандардизација говора у званичној и јавној употреби може у одређеној мери подразумевати интервенцију у правцу слања пожељне политичке поруке. Међутим, нормирање језика се не сме руководити искључиво принципом слања пожељне политичке поруке, посебно када се то коси са увидима до којих је дошла званична наука о језику, или када би то значило нарушавање структуре датог језика, односно – било у нескладу са важећим граматичким и правописним нормама и добром језичком праксомСтога свака стандардизација говора у званичној и јавној употреби у Републици Србији мора најпре бити усклађена са постојећом нормом српскога језика.

СКАНДАЛОЗНО! Блиц прогласио ОДЛУКУ САНУ „спорном“ – Да ли су политичари и НВО сектор ВЕЋИ језички СТРУЧЊАЦИ ОД ЛИНГВИСТА?

Препоруке  и ставови одбора за стандардизацију српског језика

Облике женског рода за именице које значе професије треба употребљавати тамо где је њихова употреба у складу са постојећом нормом и добром језичком праксом. Када је реч о облицима женског рода за означавање професија који нису нормирани или уобичајени у језичкој пракси, исправно је користити генерички мушки род (нпр. борац, пилот, академик), јер његова употреба никако не имплицира дискриминацију жена, но подразумева свест о једнакој друштвеној (/људској) вредности мушкарца и жене.
Уколико је у датом контексту неопходно нагласити да је носилац функције женског рода, то се може обезбедити и другим језичким средствима или навођењем личног имена. Пример 1: Прва жена космонаут Валентина Терешкова летела је у космос. Пример 2: Генерални конзул Александра Ђорђевић задужена је за конзуларно подручје GK Frankfurt. У првом примеру важно је у датом контексту нагласити пол, док је у другом примеру, управо због принципа родне равноправности, потпуно ирелевантно да ли је генерални конзул мушког или женског пола, а при том је видљивост жена већ обезбеђена навођењем личног имена конзула.
Коришћење паралелних форми или навођење форме у мушком роду са ознаком за наставак у женском роду непотребно оптерећује реченицу, уз сасвим изгледну могућност њеног довођења до апсурда (Сви присутни/присутне на овој прослави били/биле су недвосмислено разочарани/разочаране итд.), те их због тога не треба користити.

САНУ одговорила „боркињама“, медијима и властима: ОБУСТАВИТЕ НАСИЉЕ НАД СРПСКИМ ЈЕЗИКОМ

Нацрт текста одлуке сачинила је Софија Милорадовић, члан Одбора за стандардизацију српског језика. Нацрт је разматран на седници од 24. фебруара 2011. године и усвојен каo одлука бр.60.
Претходно је овај текст разматрало и усвојило Научно веће Института за српски језик САНУ.

Дечји хор „Чаролија“/Фото: Танјуг, Д.Ж.
Институт за српски језик © 2017