уторак, 4. фебруар 2014.

НИЈЕ У РЕДУ ДА НИКО НЕ ОДГОВАРА ЗА СРПСКЕ ЖРТВЕ

"Биле су неке вести да су на депонији у Сарајеву, на дубини, нађени остаци /што је бесрамно/ убијених Срба у време рата, и то Сарајлија....А онда сам чуо да као нема новца да се настави са том истрагом и то ме узнемирило", истиче министар иностраних послова Србије Иван Мркић

 
Разговарала: Весна ШУРБАТ

БЕОГРАД, 4. ФЕБРУАРА /СРНА/ - Министар спољних послова Србије Иван Мркић сматра да није у реду што нико никада није приведен правди због хиљада убијених српских цивила у српским селима уз Дрину и истиче да га тишти и узнемирава застој у истрази поводом убијених Срба на депонији у Сарајеву.

"Не можете у неким периодима и тренуцима да волите пуну истину, а у неким другим да волите пола истине, па онда две трећине истине. Или има истине или нема", наглашава Мркић у интервјуу Срни, коментаришући реаговање бошњачких званичника на истрагу српског тужилаштва о Насеру Орићу и његовим сарадницима.

Наводећи да се Србија суочила са оним што се дешавало у Сребреници са Бошњацима, он је оцијенио да никада није дошло до правог суочавања са оним што се догађало у српским селима уз Дрину.

Министар спољних послова Владе Србије, која је у техничком мандату, упозорава да се поставља сасвим основано питање – зашто и како је могуће да нема никога одговорног за хиљаде убијених цивила, стараца, старица, дјеце и оцјењује да је једино праведно да сваки злочин буде до краја истражен и кажњен.

"Нису ваљда ти људи извршили масовна самоубиства?! Знам да се сада најчешће помиње Насер Орић, који је ослобођен у Хагу. Да ли је у пуној мери сагледано све или није, ја не могу да кажем, нисам правник. Али, ако је основана сумња, онда је треба истражити и свако ко је чинио злочин мора бити кажњен без обзира одакле потиче и које је националности. Злочин је злочин", наводи Мркић.

Он је замолио пријатеље из Сарајева да се посвете питању истраге и проналаска остатака српских жртава на депонији у Сарајеву, указујући да то никако не смије остати неистражено до краја и да не могу постојати разлике у прилазу - када је ријеч о овом питању.

"Биле су неке вести да су на депонији у Сарајеву, на дубини, нађени остаци
/што је бесрамно/ убијених Срба у време рата, и то Сарајлија. Неки кажу да је било неколико хиљада убијених. А онда сам чуо да као нема новца да се настави са том истрагом и то ме узнемирило", истиче Мркић.

Када је ријеч о приједлогу Србије према БиХ и другим земљама бивше Југославије о заједничким амбасадама, Мркић наговјештава могућност да се ове године дође до заједничког приједлога Србије и БиХ и наводи да је са министром иностраних послова БиХ Златком Лагумџијом разговарао више пута.

"Могуће је да ћемо нешто у току ове године и да склопимо као заједнички предлог, који ће, наравно, проверавати надлежни органи једне и друге државе", напомиње Мркић, подсјећајући и на заинтересованост и Црне Горе и Македоније.

Он истиче да то не значи поновно "склапање и васпостављање Југославије и југословенске спољне политике", називајући такве примједбе потпуним бесмислицама и напомињући да се у разговорима са колегама из земаља бивше Југославије дошло до идеје да се, због рационализације, примијени "скандинавски модел", односно да више земаља користи исту зграду.

Што се тиче односа Србије и Републике Српске, Мркић је рекао да је Србија спремна да иде у развијање тих односа колико год је могуће по Дејтонском споразуму, а то значи практично безгранично, што се тиче сарадње.

Подсјетивши да је Србија апсолутно за очување територијалног интегритета БиХ и поштовање Дејтона, гдје је Република Српска потпуно јасно уцртана, Мркић је рекао да Србија са Српском има природно посебне односе.

"Ми смо исти народ. Нас је судбина тако поделила, али, Боже мој, можда ћемо једног дана да све то релативизујемо. Битно је да ми распознајемо шта је то што треба да буде окосница наше сарадње и да је ширимо у свим областима и ова влада је и душом и срцем за такву једну политику", додао је Мркић.

Мркић наводи да одгађање сједнице Србије и Савјета министара БиХ, до које је дошло на молбу бх стране, није никакав проблем, нити велика политичка порука, те да ће састанак свакако бити одржан, али да се тражи најзгоднији датум "у свјетлу чињеница које су се десиле у међувремену".

"Сигуран сам да ћемо у наредним недељама имати неки предложени датум, па ћемо се договорити", закључује Мркић за Срну.

Што се тиче тзв. Титовог трезора, чији садржај интересује БиХ, Мркић напомиње да је то питање суда и да треба прво да се направи и сачини прецизна и поуздана евиденција онога шта је остало и да ли има предмета који припадају неком другом, али да тренутно не постоји евиденција која би се могла назвати кредибилном.

Организовано окупљање младих са подручја Сарајевско - романијске регије

 03 фебруар 2014 palelive

Савјет младих Пале и Савјет младих Рогатица иницирали су прво окупљање младих са подручја Сарајевско - романијске регије.
Ова врста окупљања изузетно је значајна ради мотивисања, удруживања и усмјеравања младих људи да заједничким снагама уведу промјене које су неопходне за побољшање квалитета живота на овом подручју. Одржан је састанак омладинаца ради дефинисања горућих проблема и конкретних корака које намјеравају предузети како би одржали комуникацију међу младима коју су овом приликом успоставили.

Постигнути су договори о сарадњи на разлицитим активностима у будућности које би се организовале у свакој од ових општина. То су семинари, планинарење, вече акустичне гитаре и слично.

Савјет младих Пале тренутно броји тачно 40 чланова. У претходних годину дана активност Савјета младих била је усмјерена на окупљање младих, повећање броја чланова и промоцију организације ради примамљивања младих, амбициозних и способних људи, који би своју енергију усмјерили на активирање младих да на најбољи могући начин искористе воју младост.

Постигнута је сарадња са Удружењем за помоћ дјеци и омладини са посебним потребама "Сунце", Студентским позориштем "Пале", Дебатним клубом "Пале" и Омладинским клубом Црвеног крста Пале, као и са КУЛТ-ом, Омладинским савјетом РС и Иницијативом младих за људска права која нам је доста помогла да успоставимо контакт са омладинским организацијама из других општина у БиХ. Са овим организацијама успостављена је сарадња на бројним активностима.

Чланови Савјета младих Пале су веома задовољни што су сада успоставили контакт са младима из шест општина Републике Српске и радују се сарадњи и будућим активностима.


Престижна награда за светског виолинисту из Ниша

04.02.2014.С. Ј. Извор Јужне вести | Niš
Nemanja-Radulovic-nagrada.jpg 
Немања Радуловић најбољи соло-инструменталиста

Светски познат виолиниста из Ниша Немања Радуловић, на годишњој додели награда класичне музике у Француској изабран је за најбољег соло инструменталисту.

Ово престижно признање на церемонији "Вицтоирес де ла мусиqуе" сматра се једним од најзачајнијих у свету класике, а Радуловић, иначе почасни доктор Универзитета у Нишу и добитник овогодишњег највишег градског признања "11. јануар", победио је, према писању француских медија, у јакој конкуренцији.

Ово је друга награда коју је Радуловић освојио на овој церемонији, јер је управо на њој пре 9 година победио у категорији "Интернационално откриће године".

Немања Радуловић је рођен 1985. године у Нишу. Са породицом се 1992. године одселио у Београд, где је завршио Средњу музичку школу "Коста Манојловић".
Nemanja Radulović
Вест о Немањином новом успеху објављена на његовој званичној ФБ страници (фото: ФБ)
1998. године започео је студије на Високој школи за музику у Сарбрикену, у класи Џошуе Епштајна, а затим студирао и на Факултету музичке уметности у Београду у класи Дејана Михаиловића.

Са 14 година примљен је на Високи национални конзерваторијум за музику у Паризу у класу Патриса Фонтанарозе.

Учествовао је и на мајсторским курсевима Јехудија Мењухина, Џошуе Епштајна и Дејана Михаиловића. Студије је наставио у Немачкој, на Сарској високој школи за музику и позориште у Сарбрикену.

Одржао је више од 1.000 концерата.