субота, 23. септембар 2017.

Нишки луткари у Источном Сарајеву и Зеници

У Источном Сарајеву на сцени Културног центра Источно Ново Сарајево од 01.-06.10.2017.године у организацији Лутфеста одржава се традиционални 18. међународни фестивал  професионалних луткарских позоришта.

Мото овогодишњег фестивала је Луткараки бал пунолетства.
Зорица Филиповић из службе за односе са јавношћу Нишког луткарског позоришта нагласила је да на Фестивалу учествују са марионетском представом „Оловни војник и балерина“ редитеља Дарка Kовачовског. 
У оквиру фестивалског програма, представу ће извести 4 пута: 
Понедељак, 2. октобар - Источно Сарајево (два извођења)
Уторак, 3. октобар – Пале (два извођења)

Очекију да изведу представу на највишем нивоу и освоје симпатије, срца и душу малишана у Источном Новом Сарајеву и Палама.

Да им сусрет са колегама и њиховим остварењима буде подстицај за даљу сарадњу, нова гостовања и размену знања и искустава.

Независно од фестивала, уговорили су гостовање у Зеници. 
Наступаће 5. октобра у Босанском народном позоришту.
То је њихово прво гостовање у  и први контакт са зеничким позориштем. 
Надају се да ће следеће године  они гостовати у Нишу.

понедељак, 18. септембар 2017.

Награда за најбољи сценарио на фестивалу у Сарајеву

Сценарио за играно-документарни филм о дечаку који је са својим оцем са само годину дана почео да плива за Богојављенски крст у Власотинцу, а за који је заслужан аутор Небојша Илић, добио је специјално признање на “Вива филм” фестивалу у Сарајеву.

На фестивалу религијског, еколошког, туристичког и омладинског филма који је синоћ завршен у Сарајеву, специјално признање за најбољи сценарио за филм “KРиСТијан” добио је Власотинчанин, у конкуренцији 108 филмова из 48 земаља света.
Власотинчанин Небојша Илић добио специјално признање; фото: Агенција Публика

Награђени краткометражни филм говори о дечаку Kристијану Пешићу, који је са само годину дана почео да се такмичи са оцем у пливању за Часни крст на Власинском језеру. Пливао је у континуитету свих 10 годину, а на јубиларном, десетом пливању, остали такмичари пустили су га да доплива први до крста.

Пре фестивала у Сарајеву Илић је са документарно-играним филмом “Пустоод” учествовао на првом фестивалу “Хисторy филм” који је одржан у Ријеци. Био је једини представник са Балкана у званичном такмичарском програму.
Иначе филм “Пустоод” говори о чувеном Власотинчанину Христифору Црниловићу, сликару, етнографу и педагогу, који је оставио вредне збирке народних предмета које се чувају у Етнографском музеју у Београду.

Извор Јужне Вести

петак, 15. септембар 2017.

Из чекаонице испред ординације

Свакодневна прича коју доноси наш Сарадник

Војна анбуланта у Нишу је мјесто сусрета оних који се годинама познају.
Не срећу се у кафанама, на концертима, позоришту, јавним манифестацијама, ни протестима, али у Амбуланти редовно.
Би поново један такав сусрет њих двоjице.
Не причаше о послу, већ породици. Изненађујуће. Мука човјека натјера и да се промијени и другог да научи да слуша.
Прича увијек актуелна о лијечење.
Жена једног лијечена у Дому здравља Ниш код неуролога, површно, као анемија, а симптоми нису били безазлени.
На инсистирање актера ове приче, а њеног супруга дат упут за КЦ Ниш. Одрађен ЦТ главе и задржана у болници због неопходности хитне операције, јер је утврђен велики тумор на мозгу.
После неколико дана услиједила операција која је трајала 8.5 сати.
Све функције су очуване, осим што је вид на десно око ослабљен, са могућношћу побољшање и потпуног опоравка.
Доктори су нагласили да ће бити потребна још једна операција д аби с етумор у потпуности отклонио.
Мала бирократска зачкољица је да је у моменту вршењ те операције пацијентица била цивилни осигураник, али пошто је због здравственог стање морала да напусти посао сада је преко супруга осигурана као војни осигураник.
Дошло је врииеме за другу операцију и почиње ход по трњу.
Друга операција мора да се изврши на ВМА.
Поред силних покушаја да се доктори убиједе да је цјелисходније одобрити да се операције изврши поново у КЦ Ниш гдје је рађена.
Имао је тако једноставно решење, требало је његова жена до завршетка операционих захвата да буде осигурана преко Завода за запошљавање.

среда, 6. септембар 2017.

МИКСЕР ХАУС У САРАЈЕВУ

У Сарајевском насељу Пофалићи 08.09.2017. године отвар се Миксер Хаус Сарајево
Гост "Културног дневника" РТС-а 04.09.2017. године од (12' и 40'') била је Маја Лалић умјетнички директор Мистер Хауса Београд.
Миксер је мултидисциплинарна платформа која подстиче развој креативне економије земље и региона, и успоставља дијалог између савремених глобалних тенденција и домаће и регионалне праксе.
Миксер Хоусе представља нови концепт културне институције која спаја културне, едукативне, али и комерцијалне активности у мултифункционалном простору који је настао креативном трансформацијом старог градског магацина у Београду.

Миксер Хоусе је за јако кратко време постао препознатљив као регионални дизајн центар посвећен развоју и унапређењу талената у региону. 
Због свега тога добии су позив из Сарајева да и тамо отворе Миксер Хаус.

За простор је изабрана једна напуштена хала неке фабрике у насељу Пофалићи у Федеративном Сарајеву.
08. септембра Миксер Хоусе Сарајево отвара своја врата. 
С нестрпљењем чекају да поделе са заинтересованим њихов досањани сан - Kућу за све наше људе...   
Прво ће у 18:00 са пријатељима из Међународног комитета Црвеног крста отворити галерију Фредериц Маурице. 
Након мале свечаности, у 19:00 отвара се Балкан Десигн Шоп
Онда прелазе у њихов "евент спаце" где ће, са  драгим гостима, од 20:00 уживати у концерту Сечије филхармоније састављене од дивних младих музичара из Загреба, Београда, Скопља и Сарајева.

недеља, 3. септембар 2017.

Десети етно сусрети у Нишкој Бањи

У петак и суботу у Нишкој Бањи у организацији Удружења "Круна" из Нишке Бање, а под покровитељством Општине Нишка Бања одржани су Х етно сурети удружења и предузетника који се баве ручним радовима, производњом и прерадом љековитог биља, пчеларством рокодјелаљем и другом старим занатима.


Био је велики број учесника, према организаторима близу стотину.

Могло се видети много тога занимљивог, од припремљених традицоналних и старих већ помало заборављених јела, пчеларских производа, ручних радова, до посуђа од дрвета које се накеда, а понегде и данас користи у преради млека.

Такође и оруђа за обраду земљишта и послове у сеоским домађинствима где механизације није у могућности да то одради.
О свему томе можете погледати више овде.


Међутим има и она друга страна медаље.
Организатор је уместо прописних штандова поставио школске клупе узете по нечијем одобрењу из Основне школе "Иван Горан Ковачић" из Нишке Бање као и столице које су на главном шеталишту постављене 31.08.2017. године у поподневним сатима, па су први дан школе поједини ђаци у школи дичекали у празним учионицама.

Бањци то прокементарисаше да су с едеца читав дан мајала по Бању уместо да су у школи.
Да чули смо да је и ове године били више излагача него посетилаца, нажалост толики је Бања занимљива гостима, а и сами организатори нису с епревише потрудили да анимирају грађане Ниша да дођу у суботу у Нишку Бању и посете етно сајам. 
Фотографије су од четвртка вече.