уторак, 31. март 2020.

ЈЕРЕМИЈА И АЛЕКСАНДАР СТАРОВЛАХ НЕВИНЕ ЖРТВЕ НАТО-СфОР ОКУПАТОРА

Тужан дан за Србе на подручије Сарајевско романиске регије, а није везан за корона вирус.


Навршава се 16. година од бесомучног пребијања свештеника Јеремије Старовлаха и његовог сина Александра на Палама од стране припадника СФОР-а.

Данас је између осталих и портал ИСР пренио текст СРНЕ о посљедицама овог гусног догађа.
Поштованог оца Јеремију упознали смо новембра 2010. године на Војно медицинској академији.

Знајући кроз каква је искушења прошао и шта трпи због посљедица пребијања по своје здравље, а поготово због посљедца које има његов син, дивили смо се његовом смирењу.

У разговору са њим на основу добијених поука о животу, а поготово о духовном здрављу, утврдили смо се у убјеђењу његове духовне величине, љубави и поуздања у Бога, без обзира на све што је преживио.

Дај Боже да међу Србима има више оваквих људи, који ће крст свој носити без роптања и уз благодарност знајући да све долази по милости Божијој.

Нека га Бог и у ово вријеме тренутне пандемије укријепи и подари му мирну старост.





Помолимо се и за покој душе преосвештеног Владике Милутина, епископа ваљевског, да га Господ прими у Царству Своме.


четвртак, 26. март 2020.

НАЛОЖЕНЕ МЈЕРЕ И БРИГА О СТАРИЈИМ ОД 65+

И Сарајево и Ниш, заокупљени су глобалном епидемијом вируса корона.

Ниш и више, али ваљда је то нормално сразмјерно броју становника.
Прописане су сличне мјере у обадва града.
Подржавамо, забрану кретања, ако је неопходно због спречавања ширења епидемије и ако нема за циљ смјештај миграната у "прихватне центре" и пролазак нато трупа преко територије Србије према истоку.
Међутим, многе "ситнице" нису адекватно ријешене.

Многи који су у 40+ живе одвојено од родитеља који су у кризним годинама по процијени еподемиолога, а које су до увођења мјера свакодневно и више пута дневно посијећивали.
Сада им је то онемогућено.
Сигурно је одређен број оних у И Сарајеву који живе на подручију И Илиџе или И Н Сарајева, а родитељи на подручију Пала, И С Града или Сокоца, па им је сада то онемогућено.
Исти је случај и на подручију Нишавског округа.
Не ријешавање овог питања, односно не одобравања кретања у вријеме забране онима којима је то из породичних разлога неопходно доводи у питање здравље њихових родитеља.
То сигурно није циљ наложених мјера.
Надамо се да ће Штабови за ванредне ситуације И Сарајева и Ниша изнаћи ријешење за овај проблем је су мјере уведене да би се заштитила и популација од 65+.
И нек вирус корона19 буде далеко од нас.

петак, 20. март 2020.

ВАНРЕДНО

Еу викенда. 
Радним данима врши ће се од 05.00 до 08.00; од 14.00 до 17.00. часова по љетњем реду вожње.

Постоје и индиције о евентуалној забрани напуштања Ниша, али вјерујемо да до тога неће доћи јер грађани се труде колико је у њиховој моћи да пошују наложене мјере.

У Нишу поред средстава за дезинфекцију, рукавица и маски евидентна је несташица квасца и свјежег и сувог иако брашна има довољно, као и хљеба.

Разлог несташице квасца према информацијама добијеним од трговаца је изненадна потражња већих количина од стране купаца у односу на раније количине, а све изазвано одређеном врстом панике услијед страха од тзв. вируса корона.

На подручију града Источног Сарајева трговине које у свом асортиману имају производе који служе за одржавање личне хигијене и хигијене простора могу да организују свој рад у термину од 7:00 до 18:00 часова, уз предузимање свих прописаних мјера заштите.


Вјерујемо да ћемо из ове ситуације изаћи уједињенији, јачи и сложнији.


петак, 13. март 2020.

МАРТ МЈЕСЕЦ СЈЕЋАЊА ЗА САРАЈЕВСКЕ СРБЕ

Март за становнике Српског Сарајева има посебну вриједност. 
То је мјесец сјећања.

Због уведених мјера ради заштите становништва ради епидемије у дворишту Основне школе "Свети Сава" у Српском Новом Сарајеву вијенце на Споменик положили су представници Града и Општина, а планирани програм није одржан.
Битно је очувати култ сјећања и инсистирања да се починиоци свих злочина над невиним дјецом пронађу и адекватно казне.


Због корона вируса отказане су и планиране активности поводом Егзодуса сарајевских Срба
Навршава се 24-та година од када је велика већина сарајевских Срба послије потписивања мировног споразума у Дејтону одлучила да напусти своја огњишта у Сарајеву која су остала под контролом Хрвата и тадашњих муслимана.

Ове године на гробљу "Мали Зејтинлик" на Сокоцу, 16. марта, представници Града Српског Сарајева, представници општина из састава Града, као и прдставници Борачке организације, положиће вијенце на Споменик борцима Сарајевско-романиске регије.

Сви који више не живимо у завичају имамо обавезу и дужност да се сјећамо ова два датума и да их на било који начин  у оквиру својих могућност обиљежавамо.



ЕГЗОДУС ПОНОВО документарни филм

"Ово је сјећање на 1996. годину када су Срби, након потписивања Дејтонског споразума, напустили Сарајево. Отишли су из Хаџића, Илијаша, Илиџе, Вогошће и Новог Сарајева, општина које су одбранили у рату."
Сњежан Лаловић